19 اشتباه رایج در بازسازی ساختمان که نباید انجام دهید!

وقتی تصمیم به بازسازی ساختمان خود می گیرید باید بدانید که پروژه پر دردسر و احتمالا پر هزینه ای را در پیش دارید به همین دلیل در این مقاله به شما اشتباهات رایجی که در زمینه بازسازی خانه وجود دارد را می گوییم تا حد امکان هزینه هایتان را کاهش دهید، برای اینکه با 19 اشتباه رایج در بازسازی ساختمان آشنا شوید با ما همراه باشید.

19 اشتباه رایج در بازسازی ساختمان

19 اشتباه رایج در بازسازی ساختمان

1- غفلت از کارهای مقدماتی

در بازسازی ساختمان باید طبق نقشه و اصول پیش بروید، همه آماده سازی ها را به دقت انجام دهید و سهل انگاری را کنار بگذارید، ممکن است کارهایی از این دست کمی وقت گیر و حوصله سر بر باشد اما در نهایت باعث کلی صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد بود، کف سازی مناسب، بسته بندی مناسب لوازمی که امکان جابه جایی ندارند، علامت گذاری های لازم و… کارهای کوچکی است که اگر به آن اهمیت ندهید مشکلات بزرگی درست میکنند.

2- اشتباه در محاسبات

شاید باور نکنید یک متر یا حتی نیم متر اشتباه در اندازه گیری ها ممکن است چه بلایی بر سر پروژه بازسازی ساختمان شما بیاورد، اگر اندازه گیری ها را دقیق انجام ندهید احتمالا در محاسبه ابعاد کلی و فاصله اشیا به مشکل خواهید خورد و نمیتوانید طرحی که در سر دارید را به درستی اجرا کنید.

در این مورد بهتر است از افراد حرفه ای بخواهید کار اندازه گیری را انجام دهند و یا از ابزار حرفه ای مثل متر لیزری کمک بگیرید.

3- دور انداختنی ها در بازسازی ساختمان

پیش از شروع پروژه بازسازی ساختمان خوب فکر کنید و تصمیم بگیرید چه چیزهایی را میخواهید دور بریزید و کدام را میتوان نگاه داشت. برخی وسایل را با یک رنگ آمیزی و یا تعمیر مناسب میتوان مجددا استفاده نمود.

اگر بدون برنامه همه چیز را تخریب کنید و کنار بگذارید برای خرید جایگزین آنها با کلی هزینه اضافی مواجه خواهید شد که از قبل آمادگی روبرویی با آن را ندارید.

4- خرید مصالح ارزان قیمت

یکی از رایج ترین اشتباهات هنگام بازسازی ساختمان خرید مصالح ارزان است، شاید فکر کنید از این طریق میشود در هزینه ها صرفه جویی کرد ولی واقعیت آن است که با خرید کالای ارزان قیمت کیفیت را از دست خواهید داد، اگر توان پرداخت هزینه بازسازی ساختمان را دارید دست به کار شوید در غیر اینصورت بهتر است کمی صبر کنید.

به عنوان مثال در بازسازی ساختمان اگر از لوله های نامرغوب استفاده شود در مدت زمان کوتاهی این لوله ها نشت میکنند و شما باید بابت رفع نم ساختمان یا نشت یابی لوله هزینه کنید پس چه بهتر که از اول از لوازم خوب استفاده کنید.

5- سرویس های بهداشتی کوچک

ابعاد لوازم بهداشتی ساختمان باید متناسب با ابعاد فضای قرار گیری باشد تا تناسب لازم برقرار گردد و جلوه بصری مناسب داشته باشد.

اگر پروژه بازسازی ساختمان شما یک آپارتمان کوچک است و سرویس های بهداشتی خیلی بزرگ نیستند، بهتر است سینک روشویی کوچک تر و شیر آلات متناسب با آن را تهیه کنید، شیر آلات و سینک بزرگ نه تنها فضا را لوکس نمیکند بلکه باعث میشود حمام و دستشویی شلوغ و نامرتب به نظر برسد.

6- انتخاب های مد روز

اغلب افراد برای خرید لوازم بازسازی ساختمان، از مد پیروی میکنند و به دنبال جدیدترین، پر فروش ترین و گران ترین کالا های ممکن هستند.

نکته ای که اغلب از آن غافل میشوند این است که کالای مد روز کوتاه مدت نیز هست و خیلی سریع از مد خارج میشود. برای بازسازی ساختمان باید لوازمی را انتخاب کنید که در گذر زمان زیبایی خود را حفظ کنند و چندین سال جلوه بخش ساختمان باشند.

7- عدم توجه به نورپردازی

بیشتر متخصصین بازسازی ساختمان معتقدند نورپردازی را یک عامل اساسی میدانند که رنگ ها، حس و حال و به کلی چهره یک فضا را تحت تاثیر قرار میدهد، چیزی که مالکین در بیشتر پروژه های بازسازی ساختمان فراموش میکنند.

برای رسیدن به بهترین نتیجه باید انواع نور را با هم ترکیب کنید، جدای از نورپردازی عمومی، از نور برای تاکید و جا نمایی هم میتوانید کمک بگیرید.

8- ابعاد نامناسب درها

هنگام طراحی نقشه بازسازی ساختمان به ابعاد درها و چارچوب آنها توجه کنید و مطمئن شوید عرض درها متناسب با محل قرارگیری و میزان رفت و آمد آن در نظر گرفته شده است، درها باید عرض کافی برای ورود و خروج لوازم خانه را نیز داشته باشند.

9- انبار کردن غلط مصالح و ابزار

در بیشتر مواقع ابزار و مصالح لازم در بازسازی ساختمان باید در جای خشک و کاملا خنک نگهداری شوند، اگر به اشتباه آنها را در معرض رطوبت قرار دهید احتمالا آسیب میبینند و کلی هزینه مازاد روی دست شما خواهند گذاشت.

ساده ترین راه برای انبار کردن مصالح استفاده از پلاستیک ضخیم است، پلاستیک را در یک قسمت خشک پهن کنید و مصالح را روی آن انبار کنید بهتر است در پایان هر روز کاری ابزار را نیز با پلاستیک بپوشانید.

10- انتخاب رنگ اشتباه

در پروژه های کلی مثل بازسازی ساختمان باید یک تصویر کلی در ذهن داشته باشید و هر جزء از پروژه را متناسب با آن تصویر بزرگ اجرا نمایید، یک شمای رنگ در نظر بگیرید و رنگ دیوارها و لوازم را متناسب با آن انتخاب کنید، با این روش احتمال عدم تطابق و ناهماهنگی بین رنگ های خانه به حداقل خواهد رسید.

11- راهروها و راه پله های باریک

در طراحی نقشه بازسازی ساختمان سعی کنید راهروها را به حداقل برسانید و هر جا که مجبور بودید راهرو در نظر بگیرید به این نکته توجه کنید که راهرو و راه پله ها هر چه عریض تر باشند بهتر هستند، راهروهای کم عرض و باریک فضای پرت خانه را زیاد میکنند و امکان استفاده کاربردی از آنها وجود ندارد.

12- پنجره های نامناسب

درب و پنجره های امروزی گران قیمت هستند و بیشتر افراد سعی میکنند با خرید پنجره های ارزان قیمت هزینه های بازسازی ساختمان را کاهش دهند، اما فارغ از شکل ظاهری پنجره ها کیفیت پنجره ها چیزی نیست که در مورد آن صرفه جویی نمایید.

پنجره های بی کیفیت و ارزان هدر رفت انرژی زیادی دارند و علاوه بر گرما و سرما، صدا و گرد و خاک را هم به راحتی از خود عبور میدهند.

13- اشتباه در محاسبات زمانی

زمان اجرای پروژه بازسازی ساختمان را باید به دقت برآورد کرد، در مدت اجرای پروژه سکونت در محل تقریبا غیر ممکن است و باید مکانی برای اقامت موقت خود و خانواده در نظر بگیرید، این جا به جایی و اسکان موقت احتمالا خیلی دلپذیر نیست، اما اگر در تخمین زمان لازم دچار اشتباه شوید احتمالا با موقعیت ها و دردسرهای پیش بینی نشده دیگری نیز درگیر خواهید شد.

14- عدم آشنایی با روند پروژه

حتی اگر خودتان کار بازسازی ساختمان را بر عهده ندارید و اجرای آن را به پیمانکار واگذار کردید باید یک دید کلی از آنچه قرار است اجرا شود و نتیجه نهایی در ذهن داشته باشید، باید مراحل اجرا را بدانید و با نحوه انجام کارها به صورت کلی آشنا باشید تا در صورت بروز مشکلات بتوانید اوضاع را کنترل کنید و یا حداقل سوالات درستی از پیمانکار بپرسید.

15- عدم توجه به سیستم برق ساختمان

سیم کشی های داخلی و تجهیزات برقی ساختمان گران هستند و جلوی دید هم قرار ندارند، شاید به همین علت در برخی پروژه های بازسازی ساختمان مورد توجه قرار نمیگیرد، بهتر است پیش از شروع کار از یک برقکار کمک بگیرید، مکان فعلی کلید و پریزها و جایی که قرار است در آینده باشند را مشخص کنید و یک نقشه کامل برای برق ساختمان در نظر بگیرید.

16- در نظر نگرفتن سبک زندگی

ظاهر فعلی خانه شما نشانگر سبک زندگی و سلیقه شما است، اگر در بازسازی ساختمان این سبک را در نظر نگیرید و صرفا طبق مد یا سلیقه دیگران خانه را بازسازی کنید نتیجه نهایی رضایت شما را جلب نمیکند و خیلی زود از آن خسته خواهید شد، اگر سبک و سیاق کلاسیک را میپسندید همان را در عملیات بازسازی حفظ کنید و سراغ طرح های خیلی مدرن نروید.

17- انتخاب پیمانکار اشتباه

بازسازی ساختمان را نمیتوان به هر کسی سپرد، باید زمان بگذارید و مناسب ترین مجری را برای پروژه خود انتخاب کنید، برای انتخاب پیمانکار بهتر است علاوه بر هزینه اجرا، نمونه کارهای انجام شده و میزان کارهای در دست انجام را هم در نظر بگیرید.

اگر پیمانکار شما هم زمان درگیر چند پروژه دیگر هم باشد نمیتواند در زمان مناسب از عهده تعهدات کار بر بیاید و احتمالا یک جنگ اعصاب دائم با هم خواهید داشت.

18- هزینه بیش از حد

بزرگ ترین اشتباهی که ممکن است در بازسازی ساختمان مرتکب شوید آن است که برای یک خانه معمولی در محله ای متوسط هزینه ای معادل خانه های لوکس بالای شهر کنید، هزینه بازسازی شما باید با قیمت خانه هماهنگ باشد تا اگر تصمیم گرفتید خانه را بفروشید خیلی متضرر نشوید.

19- شفاف نبودن قرارداد و هزینه اجرا

در بیشتر مواقع افراد هزینه بازسازی ساختمان را کمتر از میزان واقعی در نظر میگیرند، پس از انتخاب پیمانکار مناسب طرح نهایی را بررسی کنید و از پیمانکار بخواهید هزینه دقیق اجرای پروژه را مشخص نماید، در نهایت یک قرار داد شفاف تنظیم کنید و تمام توافقات را مکتوب کنید تا وظایف شما و پیمانکار و مدت و هزینه اجرای پروژه کاملا مشخص شود.

الو نشت یاب آماده انجام کلیه کارهای شما در حوزه ساختمان با تیمی مجرب و حرفه ای همراه با ویژگی های منحصر به فرد همچون مشاوره و بازدید رایگان در کنار کیفیت بالا و قیمت مناسب میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست